loading...
مجله تکنولایف
فرزاد رسولی بازدید : 27 چهارشنبه 19 بهمن 1401 نظرات (0)

پزشکان متخصص دندانپزشکی کودکان

مطالب آموزشی که یک دندانپزشک کودکان در این دوره تخصصی فرا میگیرد، شامل موارد تدریس شده در برنامه دکتری عمومی دندانپزشکی اما در سطوح بالاتر و دیدی وسیعتر نسبت به سلامت دهان و دندان کودکان خواهد بود. چرا مراجعه به دندانپزشک کودکان؟ پپوسیدگیهای دندانی شایعترین بیماری دهان و دندان در کودکان هستند. مطالعات بالینی نشان میدهد که حدود 50 درصد کودکان، پوسیدگیهایی در دندانهای شیری خود دارند. جالب است بدانید که شیوع این مشکل بهداشتی تا 5 برابر بیشتر از شیوع آسم و مشکلات تنفسی در کودکان است. دندانپزشک کودکان دقیقا فردی است که به همین منظور آموزش دیده است. این دندانپزشک اطفال در تشخیص و درمان مشکلات دهانی-دندانی نوزادان،کودکان و نوجوانان مهارت بالایی دارد. این پزشکان علاوه بر درمان مشکلات و بیماریهای دهان و دندان کودک بر روند رشد دندانها، فک و لثههای کودکان نیز نظارت خواهند داشت. اولین دندانهای یک کودک در حدود 6 ماهگی رشد خود را آغاز خواهند کرد و در سنین 6 تا 7 سالگی کودک دندانهای شیری خود را از دست میدهد.

ایمپلنت دندان

با مسطح شدن شیارهای دندان، از باقی ماندن مواد غذایی بین این دندانها کاسته شده و احتمال پوسیدگی آنها کاهش پیدا می کند. اولین دندان دائمی آسیای کودکان در سن ۶ سالگی در انتهای دهانشان رویش می کند. بیشتر والدین نسبت به وجود این دندان و یا دائمی بودن این دندان بی اطلاع اند. از آنجایی که این دندان تقریبا همزمان با ورود بچهها به مدرسه و استفاده زیاد آنها از تنقلات، می روید، لازم است که به شدت از این دندان مواظبت نمایند. این دندانها احتیاج به فیشور سیلانت دارند و به محض رویش کامل آنها باید عمل فیشور سیلانت برای آنها انجام شود. بعد روییدن دیگر دندانهای آسیایی دائمی، آنها نیز بهتر است که فیشور سیلانت شوند. فیشور سیلانت در مواردی قابل انجام است که لقی دندان وجود نداشته باشد، دندان پوسیده نشده باشد و بیش از ۴ سال از رویش آنها نگذشته باشد. کلینیک دندانپزشکی مبین با کادری مجرب از پزشکان متخصص این کار را برای کودکان عزیز شما به بهترین صورت انجام می دهند.

پذیرش رشته دندان پزشکی به صورت ناحیه ای و بومی است.

طول دوره دندانپزشکی حدودا شش سال است و درس های آن در سه بخش عمومی، پایه و اختصاصی برنامه ریزی شده است، که از لحاظ نحوه تعلیم و تدریس، به درس های نظری، عملی نظری و عملی تقسیم می شود. این مرحله دو سال اول دوران تحصیل دندان پزشکی را تشکیل می دهد. در این مرحله دانشجویان درس های نظری و عملی علوم پایه و عمومی را در دانشگاه (کلاس و آزمایشگاه) می گذرانند. پذیرش رشته دندان پزشکی به صورت ناحیه ای و بومی است. همه این ناحیه ها در دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش درج می شوند، اما با یک مثال بیشتر متوجه خواهید شد. شما سه استان یزد، چهارمحال و بختیاری و اصفهان را اگر در نظر بگیرید، این سه استان و شهرهای آن در یک ناحیه محسوب می شوند. در سال های اخیر در ایران، پذیرش در رشته دندان پزشکی صرفا بر اساس شرکت در کنکور سراسری بوده و چنانچه داوطلبی موفق به کسب رتبه زیر ۲۰۰۰ باشد، شانس قبولی در این رشته را خواهد داشت.

دندانپزشک اطفال مجموعه ای از انتخابهای درمانی را به منظور مراقبت از دندانها، لثه و دهان کودک شما به شما پیشنهاد می کند. زمانی که پزشک کودک شما پیشنهاد می کند که کودکتان یک معاینه دندانپزشکی داشته باشد، می توانید مطمئن باشید که متخصص دندانپزشک اطفال بهترین مراقبت ممکن را ارائه می دهد. برای پیدا کردن یک دندانپزشک اطفال خوب، مطمئنا شما نیز مانند بسیاری از والدین نمی دانید باید چه مشخصه هایی را مد نظر قرار دهید. به همین علت است که به شما توصیه می کنیم در نخستین مراجعه کودک به دندانپزشک (به غیر از موارد اورژانسی)، از متخصص دندانپزشک بخواهید که تنها چکاپ و معاینه معمول را انجام دهد و اقدام دیگری صورت نگیرد. بدین طریق شما قادر خواهید بود به ارزیابی رفتار و نحوه تعامل دندانپزشک با کودک بپردازید. برای یافتن دندانپزشک کودک مناسب، دوستان و خانواده تان می توانند کاندیدای خوبی باشند. کافیست از آنان بخواهید تجارب و پیشنهاداتی که در این زمینه دارند را به شما عرضه کنند و اگر پزشکی با این نوع تخصص را می شناسند، به شما معرفی کنند.

 • سیم (wires)
 • درمان دندان های ضربه دیده
 • کنترل رفتار کودکان در دندانپزشکی
 • ترمیم دندان شیری
 • روکش های دندانی
 • پر کردن دندانهای پوسیده با مواد هم رنگ دندان
 • ” دندانپزشک کودکان شمال تهران “
 • فیزیک پزشکی

آندربایت به حالتی از مال اکلوژن گفته می شود که دندان های فک پایین سبب پوشیده شدن دندان های فک بالا شده اند. دیپ بایت نوع شدید تر ناهنجاری اوربایت می باشد که دندان های بالایی تقریبا دندان های فک پایین را پوشانده اند. اپن بایت به وضعیتی گفته می شود که در زمان بسته بودن فک ها، دندان های بالا و پایین به هم نمی رسند و دهان به درستی بسته نمی شود. اگر دندان های فک بالا بیش از اندازه (بیشتر از 2 میلیمتر)، جلوتر از دندان های فک پایین قرار گرفته باشند، به اصطلاح به این ناهنجاری، اورجت گفته می شود. اگر یک دندان و یا چند دندان در فک پایین جلوتر از حالت معمول قرار گرفته باشند، ناهنجاری از نوع کراس بایت است. در صورتی که فک بزرگ و دندان ها کوچک باشند، بین دندان ها فاصله ای ایجاد می شود که ارتودنسی یکی از بهترین روش های درمان این نوع ناهنجاری می باشد.

دندانپزشکی کودکان

ایمپلنت چینی نه تنها در ایران بلکه در دنیا نیز هنوز نتوانسته استانداردهای اولیه انجمن دندانپزشکی را کسب کند با این حال این ایمپلنت در بازار جهانی موجود بوده و کاربرد دارد. ایمپلنت چینی وانژو (Wenzhou ) یکی از مشهورترین برندهای ایمپلنت چینی است که در بازار جهانی موجود میباشد.قیمت قابل قبول این ایمپلنت باعث محبوبیت این برند شده است. برند هونگ کو (Hung Kuo) از دیگر برندهای شناخته شده چینی است که به دلیل کیفیت مورد قبول و قیمت مناسب مورد استفاده پزشکان قرار میگیرد. برای معرفی برند گرین دنتک (Green Den Tech) باید گفت در بین برندهای چینی این برند بیشتر مورد قبول پزشکان بوده و اعتماد بیماران را به خود جلب نموده است. موزو گرائو (Muzo Grao) در بین برندهای اروپایی بسیار شناخته شده است.این برند برای شناخته شده به کیفیت خود اکتفا کرده و خود را در بازار جهانی مطرح کرده است. تشخیص ایمپلنت مناسب و آگاهی از کیفیت برندهای مختلف برای مریض امری دشوار است و لازم است حتما از نوع برند و معتبر بودن آن آگاهی حاصل گردد.

ایمپلنت دندان - آنها آمار در واقع دلالت دارد چیست؟

برند ایمپلنتیوم یا همان دنتیوم (Dentium) یکی از پر فروش ترین برند های ایمپلنت کره ای در ایران است که ناسب بودن قیمت و سادگی جراحی آن باعث محبوبیت این برند در ایران شده. از دیگر برندهای معروف ایمپلنت کرهای میتوان به برند دى او (Dio) اشاره کرد.این برند زیر مجموعه شرکت DSI می باشد که یکی از بهترین شرکتهای پزشکی فعال در کره جنوبی می باشد . یکی دیگر از ایمپلنت های خوب کره ایمپلنت مگاژن است. خرید این برند توسط شرکت اشترومن باعث شده معروفیت این ایمپلنت دوچندان شود . ایمپلنت سوئدی آسترا را می توان جزو برندهای گران قیمت ایمپلنت دندان دانست که توسط شرکت دنس پلی آمریکا خریداری شد.آسترا توانست با فرایند تسریع استخوان سازی تا حدود فعالیت خود را به مشتریان ثابت کند. میتوان گفت ایمپلنت مدنتیکا (Medintika) جزو بهترین و با کیفیت ترین ایمپلنت های دندانی کشور آلمانی است. ایمپلنت مدنتیکا در بازارهای جهانی از لحاظ کیفیت، ماندگاری و طول عمر به شهرت جهانی دست یافته که این محبوبیت در بازار ایران نیز قابل مشاهده است.

 1. مشاوره، معاینه و ارزیابی دندان
 2. فلوراید تراپی
 3. کودک از جویدن کامل مواد غذایی خودداری میکند
 4. قلابهای الاستیکی و بندهای لاستیکی
 5. صاف کردن مشکل کج درآمدن دندان دائمی
 6. مراقبت های پیشگیرانه

هدف از عصب کشی دندان شیری حفظ دندان , ابزار دندانپزشکی استخوان و بافت لثه اطراف آن است. در این درمان دندان و اطراف آن به طور موضعی بیحس میشود تا کودک کم ترین دردی را حین درمان حس نکند. از آنجایی که در درمان ریشه دندان برشی ایجاد نمیشود ، لازم نیست هنگام مسواک زدن و نخ کشیدن پس از عصبکشی نگران باشید. کودک می تواند طبق معمول مسواک بزند و دندان ها را نخ بکشد. متخصصین کلینیک دندانپزشکی اطفال ممکن است برای کاهش استرس کودک و ایجاد محیطی آرام , دندانساز نیاز به بیهوشی داشته باشند. لذا درمان تحت شرایط بیهوشی و یا آرام بخش برای کودکان توصیه میگردد. فیشورسیلانت موادي تقريبا همرنگ دندان است که با مسدود كردن شيارها مانع شروع پوسيدگي از اين ناحيه مي شود. اين كار در واقع يك درمان پيشگيرانه است. مهم ترين دندان هايي كه استفاده از فیشور سيلانت براي آن ها توصيه مي شود دندان هاي آسياي بزرگ اول و دوم مي باشد.

چگونه با استفاده از این نکات با هر چالش ایمپلنت دندان به راحتی کنار بیاییم

برای کسانی که هر گونه نگرانی در مورد دقیقا کجا و همچنین راهنمایی در مورد چگونگی استفاده از وسایل دندانپزشکی ، شما احتمالا می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مجله آموزشی و تکنولوژی همراه با راهنمای خرید لوازم خانگی، لپتاپ استوک، لوازم آرایشی، دکوراسیون، پزشکی و دندانپزشکی
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 62
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 17
 • آی پی دیروز : 43
 • بازدید امروز : 63
 • باردید دیروز : 51
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 553
 • بازدید ماه : 114
 • بازدید سال : 11,593
 • بازدید کلی : 16,973